23. júna 2024

Ekologická záhrada – zelené kráľovstvo

Vytvoriť krásnu záhradu, plnú zdravej a sviežej zelene, si vyžaduje dômyselné plánovanie, no výsledok stojí zato. Každý krok smerom k ekologickej záhrade je krokom k udržateľnejšej budúcnosti našej planéty Zem.  

Každý, kto sa rozhodne vybudovať ekologickú záhradu, poskytne lepšie útočisko miestnej faune a podporí biodiverzitu, čím prispeje k prosperite celej planéty. Dobré je, ak sa záhradkár zameria na pestovanie pôvodných rastlín, ktoré sa ľahko prispôsobujú lokálnym podmienkam.

Rôzne druhy rastlín v záhrade podporujú aj rozmanitosť hmyzu, čo zvyšuje odolnosť plodín voči škodcom. Vyčerpaniu pôdy možno zamedziť pravidelnou rotáciou rastlín pri výsadbe. Na zavlažovanie je dobré používať dažďovú vodu a rastliny hnojiť zelenými hnojivami.       

Okrasné kvety a stromy zvýrazňujú charakter každej záhrady. Poskytujú nielen blahodarný kyslík, ale aj skvelé potešenie očiam. Dekoratívne listnaté aj ihličnaté dreviny sú živými sochami, ktoré prinášajú do záhrad pestrosť a tiež senzačný prirodzený tieň.

Pri výbere listnatých aj ihličnatých stromov je však dôležité zvážiť tri hlavné faktory – veľkosť záhrady, klimatické podmienky a druh pôdy. Ešte pred výsadbou drevín je potrebné myslieť nato, akú veľkosť budú mať stromy o pár rokov, keď vyrastú a zmohutnejú.    

Menšie záhrady si vyžadujú stromy s kompaktným vzrastom, do väčších záhrad možno zvoliť aj vyššie solitéry s košatou korunou alebo s výraznými kvetmi. Medzi najobľúbenejšie dekoratívne dreviny patrí magnólia, javor, platan, agát, jarabina, hloh a mnoho iných.   

Aby sa mladé stromčeky ujali a následne dobre prosperovali, po zasadení nemožno podceniť pravidelnú zálievku a náležitú starostlivosť. No nech sa záhradkár rozhodne pre ktorýkoľvek druh dreviny isté je, že každý strom v záhrade je skvelou investíciou do budúcnosti.