3. mája 2024

Domáce zaváranie, mrazenie a sušenie ovocia

Keď vrcholí sezóna zavárania, z ovocia pripravujeme nielen kompóty a marmelády, ale plody aj mrazíme a sušíme, aby nám mohli prinášať úžitok po celý rok. Aký spôsob uchovávania ovocných plodov do zásoby preferujete vy?

Domáce konzervovanie bez chemických prísad oceňujú najmä tí, ktorí intenzívne myslia na svoje zdravie. Ak si chcete vytvoriť do zásoby poháre plné vitamínov, zavárajte len čerstvo natrhané ovocie, ktoré má pevné plody. Červivým, plesnivým a priveľmi prezretým kúskom sa vyhnite.

Sterilizáciou najprv zbavte v hrnci s vodou ovocie mikroorganizmov a pred vložením do pohárov plody najprv krátko povarte. Zaváraniny uskladňujte v tmavej a suchej miestnosti, pred konzumáciou ich starostlivo skontrolujte, či nie sú znehodnotené. Domáce zaváraniny by mali disponovať trvanlivosťou približne jeden rok.

Sušenie má dlhú tradíciu, jedná sa o veľmi starý spôsob uchovávania ovocia do zásoby a dnes je v rámci trendov zdravého stravovania hojne preferované. Uskladnenie sušeného ovocia je aj úsporné, nezaberie veľa miesta a nepotrebuje ani špeciálne umiestnenie.

Mrazenie je dnes považované za šetrný a rýchly spôsob konzervovania ovocných plodov. Pozornosť však venujte aj obalom. Najvhodnejšie sú fólie, plastové nádoby a vrecká, ktoré sú na mrazenie potravín určené.

Obľubujete domáci džem, marmeládu, klevelu a lekvár? A viete, aký je medzi nimi rozdiel? Džem má rôsolovitú konzistenciu, obsahuje kúsky ovocia alebo celé drobné plody. Marmeláda je hutnejšia ako džem a obsahuje viac ovocnej dužiny.

Klevela je rozvarené ovocie, ľahko zahustené cukrom – je redšia, preto sa hodí do pudingov, ovocných pohárov a na palacinky. Lekvár je hustejšia a trvanlivejšia pochutina, používa sa pri varení najmä ako náplň do buchiet či na koláče.