Známa okrídlená veta hovorí, že dobré dni sa začínajú v noci. Počas spánku sa regeneruje celý organizmus, obnovujú sa fyzické a duševné sily. Vďaka plnohodnotnému spánku telo získava energiu, ktorú potrebuje cez deň na svoje fungovanie.
Koľko hodín spánku je potrebných na to, aby sa ráno človek cítil ako znovuzrodený? Dĺžka spánku je individuálna záležitosť. Niekomu stačí spať menej ako šesť hodín denne, iný potrebuje viac ako osem hodín.

Spoľahlivým ukazovateľom kvalitného spánku je to, či sa po zobudení ráno cítime svieži a oddýchnutí, či nás po celý deň sprevádza dobrá nálada. Vtedy je jasné, že práve takýto časový úsek spánku je pre konkrétny organizmus optimálny.

Bezprostrednými dôsledkami nekvalitného spánku či dlhodobej nespavosti sú rôzne zdravotné komplikácie i psychické problémy. Okrem únavy, zlej nálady a duševného rozpoloženia nespavosť môže vyvolať aj rôzne ochorenia. Čo robiť, ak je spánok krátky, nekvalitný či prerušovaný?

V súvislosti s poruchami spánku sa často poukazuje na zlú životosprávu a nevhodný životný štýl. Ďalšími príčinami môžu byť choroby sprevádzané bolesťami, tiež zažívacie ťažkosti, časté močenie, problémy s dýchaním či poruchy srdcového rytmu. Dobrému spánku neprospievajú ani zmeny zaužívaných stereotypov a málo pohybových aktivít.

Pokiaľ človek trpí nespavosťou kvôli nesprávnym stravovacím návykom a tráviacim ťažkostiam, tým sa dá pomerne jednoducho vyhnúť. Večer je dôležité sa neprejedať a vhodné nie sú ani extrémne diéty. Ťažké jedlo, rovnako ako hlad, bránia nervovému systému, aby sa večer upokojil a pripravil sa na spánok.

Približne dve hodiny pred spánkom je nevhodné jesť a veľa piť. Vyhnúť sa treba tiež kofeínu a alkoholu. Večer je vítaný kúpeľ – vďaka pobytu v teplej vode sa obvykle prirodzene objavia pocity únavy a s nimi aj potreba spánku. Kvalitný spánok podporí tiež dobre vyvetraný priestor a úplná tma v miestnosti.

Dostatočne veľká posteľ, kvalitný matrac a posteľná bielizeň z príjemných materiálov sú pre plnohodnotný spánok nevyhnutné. Tiež pravidelné zaspávanie a vstávanie v rovnakom čase. Tesne pred spánkom je nevhodné pracovať, viesť konfliktné rozhovory, pozerať televíziu a riešiť sociálne siete.