Knihy sú bránou do sveta poznania. Čítanie prebúdza kreativitu a zlepšuje kognitívne schopnosti človeka, rozvíja empatiu, podporuje emocionálny rozvoj a zlepšuje slovnú zásobu. Prečo je marec označovaný za mesiac knihy?
Tradícia označenia marca za „mesiac knihy“ má hlboké korene. Vznikla na počesť ľudového spisovateľa a kníhkupca Mateja Hrebendu Hačavského, ktorý aj napriek tomu, že bol čiastočne slepý, zohral na území Slovenska dôležitú úlohu v šírení vzdelávania a knižnej kultúry.

Na počesť tohto národného buditeľa, ktorý zomrel 10.3.1880, sa stal marec symbolom knihy, propagácie čítania a podpory literatúry. Táto tradícia sa udomácnila nielen na školách a v knižniciach, ale aj v kultúrnych strediskách, kde sa organizujú podujatia na podporu čítania a vzdelávania.

Prečo je dobré podporovať lásku ku knihám a k čítaniu? Čítanie rozširuje slovnú zásobu a zlepšuje schopnosť jasne sa vyjadrovať. Rozvíja pamäť a sústredenosť. Diskusie o príbehoch v knihách podporujú komunikatívne schopnosti, rozvíjajú logické a kritické myslenie detí aj dospelých.

Knižné príbehy učia ako riešiť problémy a prekonávať prekážky v reálnom živote, pomáhajú rozvíjať empatiu a zvládať vlastné pocity. Čítanie patrí do kategórie relaxačných činností, ktoré pomáhajú znižovať stres a spoločné čítanie rodičov s deťmi významne posilňuje aj rodinné väzby.

Čítanie klasických kníh má veľa výhod, ktoré sú dôvodom, prečo sú odporúčané aj v ére elektronických čítačiek. Papierové knihy znižujú únavu očí, neobsahujú reklamy a iné rozptýlenia, čo podporuje lepšie sústredenie a hlbšie ponorenie sa do príbehu, ľahšie pochopenie a pamätanie si textu.

Papierové knihy nepotrebujú batérie, ani internetové pripojenie, preto sú ideálne aj na čítanie v prírode. Vôňa papiera a dotýkanie sa kníh pri čítaní vytvárajú silnejší emocionálny vzťah k čítaniu, než elektronická obrazovka. Tento fyzický aspekt pozitívne ovplyvňuje nielen pamäť, ale aj pocity a zážitky.
