Krása, šarm, ženskosť a pôvab idú ruka v ruke so zdravým sebavedomím. Keď sa žena cíti dobre, vyžaruje z nej pozitívna energia a istota. Nežné pohlavie sa oddávna chce svojmu okoliu páčiť, preto je dôležité, aby so svojim vzhľadom bolo aj prirodzene spokojné.
Nie každá žena má to šťastie, že sa narodí s ideálnou postavu, s dokonalou pleťou a s krásnymi vlasmi. Väčšina žien sa o svoj zovňajšok intenzívne stará. No aj napriek tejto snahe sa okolo tridsiatky postupne začínajú prirodzene objavovať prvé vrásky a šediny. Kvalita vlasov však nemusí nutne súvisieť len s vekom. Niektoré ženy majú krehké, riedke alebo šedivé vlasy už v mladosti.

Pokiaľ nie je krehkosť a lámavosť vlasov vrodená, môže vzniknúť v dôsledku chemického farbenia alebo tepelného poškodenia vlasov, môže sa tiež objaviť pri určitých chorobách alebo v prípade nedostatku niektorých dôležitých živín v tele. Rednutie alebo nadmerné vypadávanie vlasov môže súvisieť s rôznymi faktormi – s genetikou, so stresom a s hormonálnymi zmenami v organizme, ale aj s nedostatkom vitamínov, minerálov a iných prvkov v tele.

Trápia vás suché alebo mastné vlasy? Vysušovanie vlasov môže spôsobovať nedostatočná hydratácia, mechanické namáhanie vlasov, časté používanie tepelných nástrojov na úpravu účesov, nadmerné umývanie hlavy alebo používanie agresívnych prípravkov. Mastné vlasy vznikajú zvýšenou produkciou mazu, ktorú môžu spôsobovať rôzne ochorenia, hormonálne poruchy, druh stravy, stres, nesprávna starostlivosť o vlasy a mnohé iné faktory.

Seborea – nadmerná tvorba mazu, zapríčiňuje nielen nevzhľadný stav vlasov, ale často spôsobuje aj tvorbu lupín. Medzi najčastejšie infekcie, ktoré spôsobujú tvorbu lupín, patrí okrem seboroickej dermatitídy aj premnoženie kvasiniek malassezia. No tvorbu lupín môže spôsobiť tiež príliš suchá pokožka na hlave a lupiny môžu vznikať nielen kvôli infekciám, ale aj kvôli nesprávnej starostlivosti o vlasy. Ako výskyt lupín zmierniť alebo odstrániť?

Je potrebné vyhýbať sa agresívnej vlasovej kozmetike, ktorá obsahuje chemikálie. Pokiaľ preferujete prírodnú kozmetiku, medzi osvedčené prírodné prostriedky na zmiernenie výskytu lupín patrí kokosový olej alebo tea tree olej. Tieto oleje majú skvelé antibakteriálne účinky a prirodzene zvlhčujú pokožku. Aloe vera tiež pôsobí hydratačne a jablčný ocot pomáha vyrovnávať pH pokožky, čo tiež napomáha prirodzenej redukcii lupín.

Šampóny proti lupinám obsahujú rôzne antifungálne zložky, ako je ketokonazol, zinok pyrithión, kyselina salicylová, síra a iné, ktoré majú protizápalové účinky. Pri akýchkoľvek problémoch s vlasmi však treba mať na pamäti, že príliš časté umývanie vlasov môže pokožku zbytočne vysúšať a zhoršovať jej stav. V takýchto prípadoch je odporúčaná tiež návšteva dermatológa a podceniť nemožno ani kvalitnú výživu, v ktorej prevládajú zdraviu prospešné potraviny.
