22. septembra 2023

Čo nepodceniť pri kúpe obliečok

Pri výbere posteľnej bielizne sa orientujte nielen na vzhľadové, ale aj na funkčné vlastnosti textílií. Trh ponúka širokú škálu rôznych druhov obliečok, no málo priedušný alebo kĺzavý materiál dobrému spánku neprospeje.  

Posteľnú bielizeň obvykle tvorí set obsahujúci obliečku na vankúš a na prikrývku, niekedy obsahuje aj plachtu. No kto chce spať pohodlne, ten by mal pri voľbe posteľnej bielizne dodržiavať niekoľko základných zásad.

Pri výbere obliečok je nutné zohľadniť nielen vzhľad, ale aj veľkosť, materiál a spôsob zapínania. Pozornosť je dobré upriamiť aj na informácie uvedené na štítkoch, ktoré hovoria o krčivosti látky a o tom, či je možné prať bielizeň bežným spôsobom v práčke.

Ako vybrať správnu veľkosť? Veľkosť posteľnej bielizne sa odvodzuje od rozmerov vankúša a prikrývky, veľkosť plachty sa odvodzuje od rozmeru matraca. Na každom výrobku sú uvedené rozmery, no pred kúpou sa uistite, či majú vaše lôžkoviny štandardizované rozmery.

Čo sa materiálu týka, ten má byť nedráždivý a príjemný na dotyk, ideálne na prírodnej báze – bavlna, satén, krep, flanel, ľan a podobne. Každá posteľná bielizeň má poskytnúť potrebnú tepelnú izoláciu a dobre odvádzať vlhkosť. Vyhnúť sa treba nepriedušným a kĺzavým materiálom.

Obliečky je možné voliť s rôznymi variantmi zapínania. Na výber je posteľná bielizeň s gombíkmi, s klasickými zipsmi alebo so suchými zipsmi, ale aj obliečky zakladacie, ktoré zapínanie vôbec neobsahujú.    

Aké voliť farby a vzory? Farby a vzory obliečok je dobré zladiť s dizajnom izby. Vhodné sú tlmené pastelové farby a decentné vzory. Vyhnúť sa treba krikľavým farbám a príliš pestrému vzorkovaniu.

Či sa rozhodnete pre kvetinové motívy, geometrické útvary alebo abstraktné vzory, vzhľad obliečok má pôsobiť hlavne upokojujúco a relaxačne – nemá vyvolávať aktivitu alebo stres.

Dobré je, ak v spálni dominujú neutrálne farby – biela, šedá a béžová, ktoré sú doplnené o jemné pastelové odtiene iných farieb. Farebnosť posteľnej bielizne má navodiť hlavne pocit pohodlia, bezpečia a spokojnosti.