21. júla 2024

Ako nepoškodiť pri praní bielizeň

Len málokto považuje pranie, sušenie a žehlenie bielizne za zábavné. Väčšinu z nás tieto činnosti oberajú o čas, no s pomocou moderných spotrebičov si možno aj tieto domáce práce zjednodušiť a uľahčiť.

Dnes už každý vie, že farebná a biela bielizeň sa perie oddelene, že pri praní sa nemá používať zbytočne veľké množstvo pracích prostriedkov a že na konkrétny druh textilu je potrebné zvoliť adekvátny prací program.

Netreba však zabúdať ani na to, že tkaniny sa rýchlejšie ničia častým a dlhým praním, že mnoho textílií stačí prať vo vode s teplotou 30°C, bez použitia aviváže. Veľmi tvrdú vodu je dobré zmäkčiť sódou na pranie.

Práčku neprepĺňajte, objem bubna pri praní využívajte na cca tri štvrtiny, aby veci mali dostatočný priestor na pohyb a aby prací prostriedok ľahšie prenikol do jednotlivých vlákien. Premyslene voľte aj výšku otáčok pri odstreďovaní.

Ako dosiahnuť, aby sa bielizeň v bubne nepoškodzovala? Pokiaľ chcete prať ekologicky a čo najefektívnejšie, investujte do energeticky úsporných pračiek a kvalitných pracích prostriedkov.    

Nielen odevy, ale aj samotnú práčku je potrebné udržiavať v čistom stave. Stačí raz za čas do jedného pracieho cyklu s teplotou vody 60°C dať prací prostriedok s obsahom bielidla. Priehradku na prací prostriedok a dvierka práčky nechávajte po vypratí vždy otvorené.

Zabudnúť netreba ani na správnu rovnováhu stroja, aby práčka pri praní a odstraňovaní nebola zbytočne hlučná. Občas sa oplatí skontrolovať pomocou vodováhy aj prípadné vychýlenie spotrebiča a správne nastaviť výšku nožičiek otočnými mechanizmami.