23. júna 2024

Mladistvý vzhľad vďaka rituálom

V mladosti si človek ani neuvedomuje, že starostlivosť o pleť v tomto období, keď na koži nie sú ešte viditeľné známky starnutia, je podstatná. A čo sa zanedbá zamlada, to sa s pribúdajúcimi rokmi dobieha oveľa ťažšie.   

Čas nikto nezastaví, aj keby ako chcel. V určitom veku sa jednoducho vrásky objavia každému. Vzhľad pokožky však neovplyvňuje len starnutie, ale aj genetika, hormóny, mimika tváre, stravovanie, pitný režim, športovanie, spánok, životné prostredie, klimatické podmienky, slnečné žiarenie a mnoho iných faktorov.

Pleť prirodzene vekom stráca svoju sviežosť a elasticitu. Ľudskú kožu je preto dôležité pravidelne čistiť a ošetrovať, zvlhčovať a vyživovať. No kozmetické prípravky je potrebné voliť podľa typu pleti a práve prebiehajúceho ročného obdobia.   

Na pleť je dobré pravidelne aplikovať vhodné kozmetické prípravky, pri ktorých zohráva dôležitú úlohu aj správne poradie. To, že sa pleťové krémy delia na denné a nočné, regeneračné a hydratačné, má svoj dôvod.  

Denné krémy majú ľahkú textúru, dodávajú pleti vlhkosť a výživu. Nočné krémy neobsahujú rozjasňujúce látky, obvykle sú mastnejšie, hutnejšie a bohatšie na ingrediencie, ktoré pokožku počas spánku regenerujú.         

Každý režim starostlivosti o pleť má určitý postup, ktorý je dobré dodržiavať. Čistenie pokožky je v tomto procese prvý najpodstatnejší krok, po ňom nasleduje pleťový toner, sérum a krém. Aplikácia pleťovej masky sa odporúča raz týždenne.

Pokiaľ ošetrovanie pleti nie je pravidelné, aplikované produkty nemusia dosiahnuť požadovaný efekt. No aj príliš veľa „dobrého“ môže uškodiť, napríklad časté používanie peelingu môže narušiť ochrannú bariéru kože.