23. júna 2024

Mliečny koktail na mnoho spôsobov

Konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov je pre ľudský organizmus dôležitá. Mlieko a mliečne výrobky obsahujú množstvo kvalitných živín, ktoré prispievajú k udržaniu zdravých kostí, zubov, svalov, tkanív, nervového systému a iných telesných orgánov.   

Mlieko a mliečne výrobky predstavujú dôležitú zložku výživy a aj preto sa od roku 1957 každoročne 21. mája na celom svete oslavuje Medzinárodný deň mlieka. Hlavným cieľom sviatku je informovať o význame mlieka a inšpirovať čo najširšiu verejnosť k pravidelnej konzumácií mliečnych výrobkov.   

Mlieko je považované za veľmi hodnotnú potravinu, nakoľko obsahuje bielkoviny, esenciálne mastné kyseliny, vitamíny A, D, E, K a vápnik. Mliečne výrobky sú dôležitým doplnkom stravy pre deti, aby získali optimálnu kostnú a svalovú hmotu, no aj pre dospelých, aby sa zamedzilo ich ubúdaniu.   

Skvelým doplnkom každodenného jedálneho lístka je nielen mlieko, syr, tvaroh, bryndza, jogurt a smotana, ale aj rôzne kyslomliečne nápoje – acidofilné mlieko, kefír a iné. A samozrejme, lahodné mliečne kokteily, ktoré možno pripraviť veľmi jednoducho a za pár minút na mnoho spôsobov – tu je niekoľko receptov.

Na mliečny koktail s lesným ovocím budete potrebovať buď rozmixované jahody, maliny, čučoriedky, černice alebo iné drobné plody, plnotučné mlieko, smotanu na šľahanie a med. Použiť možno čerstvé aj mrazené ovocie. Iná alternatíva nápoja môže pozostávať z banánu, vanilkového lusku alebo vanilkového extraktu a z mletej škorice.   

Medzi populárne mliečne nápoje s vôňou exotiky patrí koktail s kokosom, ktorý obsahuje plnotučné mlieko, kokosovú smotanu, strúhaný kokos a kokosový sirup. Za netradičný možno označiť aj gaštanový koktail, ktorý obsahuje plnotučné mlieko, smotanu na šľahanie, gaštanové pyré a javorový sirup.

Na čokoládový mliečny koktail stačí mať poruke kvalitnú tmavú čokoládu, plnotučné mlieko, smotanu na šľahanie a práškový cukor. Na chutnú maškrtu pre dospelých – na kávový koktail, budete potrebovať plnotučné mlieko, vanilkovú zmrzlinu, instantnú kávu, šľahačku a kakaový prášok. Dobrú chuť a na zdravie!