23. júna 2024

Ruky sú vizitka osobnosti

Ruky prezradia o človeku veľa a čo-to napovedia aj o jeho zdraví. Ak rukám nič nechýba, pokožka je zdravá a pružná, nechty sa neštiepia a nelámu, ruky sú prirodzené sfarbené a majú svieži vzhľad.

Základom starostlivosti o ruky je pravidelné umývanie a regenerácia pokožky, používanie vhodných toaletných mydiel a ochranných prostriedkov – krémov, olejov a balzamov. V tomto smere zohráva dôležitú úlohu tiež stravovanie.

Ruky a  nechty môžu poškodiť nielen agresívne mydlá, čistiace prostriedky a rôzne chemické látky, ale aj extrémne počasie a nevhodné prostredie. Správna starostlivosť o ruky a nechty má byť preto súčasťou každodennej rutiny.  

Pri umývaní rúk sa treba vyhnúť príliš horúcej alebo ľadovej vode. Dôležité je ruky umývať vhodnými prípravkami a nezabúdať na pravidelnú regeneráciu, na používanie krémov, ktoré obsahujú hydratačné a výživné zložky.

Ideálne sú mydlá s nižším pH, ktoré sú vhodné aj na citlivú pokožku. Na veľmi namáhanú alebo popraskanú pokožku je dobré zvoliť mandľový, kokosový, olivový, jojobový, avokádový alebo iný olej, ktorý vyživí kožu hĺbkovo.   

V rámci intenzívnejšej starostlivosti možno na ruky aplikovať tiež balzam, ktorý podporuje funkcie kože počas nočného spánku. Skvelé sú aj bylinkové kúpele, hydratačné zábaly a pravidelné masáže, ktoré pokožke doprajú obnovu.   

Pri domácich prácach je dôležité používanie ochranných rukavíc a nemožno zabúdať na to, že aj rukám je potrebné venovať náležitú pozornosť, veď všetky rituály ohľadom starostlivosti o vlastné telo sú zároveň tiež skvelou relaxáciou.