7. decembra 2023

Ako znížiť energetickú náročnosť domu

Fasáda domu nie je iba obal, ktorý dodáva nehnuteľnosti len pekný vzhľad. Opláštenie chráni konštrukciu pred rôznymi poveternostnými vplyvmi a ovplyvňuje všetky jej stavebno-fyzikálne vlastnosti. Preto šliapnuť pri voľbe fasády vedľa sa nevyplatí.                

Vhodne zvolený fasádny systém dokáže domu predĺžiť životnosť, zlepšiť jeho technické vlastnosti, znížiť energetickú náročnosť a celkovo zvýšiť komfort bývania. Tieto požiadavky dokáže splniť viacero druhov fasád, medzi ktorými dnes kraľujú odvetrávané fasády.

Hlavnou úlohou odvetrávaného fasádneho systému je prevetrávanie priestoru za obkladom, čo objekt zbavuje nadbytočnej vlhkosti na povrchu stien. Obklad môže tvoriť kov, drevo, keramika, kameň, ale aj iné materiály.

Zhrdzavená oceľ je špeciálny materiál, ktorý odoláva vplyvom počasia tým, že na zoxidovanom povrchu sa vytvorí patina, ktorá slúži ako ochrana pred degradáciou fasády. Pri tomto type obkladu netreba následne aplikovať žiadnu protikoróznu úpravu.

Obklad z vláknocementu sa vyrába v podobe dosiek rôznych formátov, ktoré aj napriek nízkej hmotnosti majú vysokú mechanickú odolnosť. Čo sa textúry týka, povrch môže byť hladký aj profilovaný a k dispozícii je v širokej farebnej škále.

Pri kontrolovanom opaľovaní drevených dosiek ohňom dochádza k zuhoľnateniu povrchu, čo chráni drevo pred mikróbmi a hubami. Tento proces drevo prirodzene konzervuje a takto ochránená fasáda vydrží niekoľko desaťročí bez ďalšej údržby.    

Použitie skla, ako obkladového materiálu na odvetrávané fasády, ponúka široké spektrum dizajnových riešení, pričom obklad je plne funkčný a tiež odolný voči poveternostným vplyvom. V stavebníctve patrí ku novším trendom.

Páči sa vám zelená fasáda? Podľa systému osadenia je možné vytvoriť zelenú fasádu bez podpornej konštrukcie alebo s podpornou konštrukciou a tiež kombinovaný systém. Vhodné sú však iba odolné rastliny so vzdušnými koreňmi.