23. júla 2024

Tajomstvo praktickej kuchyne

Na ktorú miestnosť ste najviac zvedaví, keď prídete k niekomu na návštevu? Kde najčastejšie debatujete s rodinou po dobrom obede? Kde sedávate s priateľmi doma najradšej? Väčšina zrejme odpovedá: v kuchyni.         

Kuchyňa je mostom medzi spoločenskou a intímnou zónou v domácnosti. A hoci je situovaná oddelene, často priťahuje domácich aj hostí viac, než iné miestnosti. Veď nie náhodou sa hovorí, že kuchyňa je srdcom domova a preto jej vybaveniu treba venovať dostatok času aj pozornosti. 

To, ako sa rodina v kuchyni cíti, ovplyvňujú dva zásadné faktory: funkčnosť a vzhľad. Dôležitejším prvkom je však praktická stránka priestoru – či má kuchyňa správne rozmiestnené jednotlivé zóny a či v nich funguje všetko tak, aby príprava jedla nespôsobovala zbytočnú námahu.     

Pri zariaďovaní kuchyne je dôležité logické a prehľadné usporiadanie, ktoré v sebe zahŕňa päť zón – miesto na ukladanie potravín, priestor na riad, hrnce a kuchynské náradie, plochu na prípravu jedál, umývaciu a varnú zónu. A v praktickej kuchyni prím hrajú tiež kvalitné spotrebiče.   

Či vyberáte sporák, umývačku riadu, chladničku a mrazničku alebo len fritovací hrniec, hriankovač, kávovar či mixér, od všetkých moderných spotrebičov sa dnes očakáva okrem špičkového dizajnu aj vysoká funkčnosť, nízka spotreba energie, maximálna bezpečnosť a jednoduché ovládanie.

Kuchyňa má rodine poskytnúť nielen komfort na prípravu jedla, ale aj priestor na príjemné stolovanie. Čo sa materiálov týka, aktuálne sú preferované najmä prírodné materiály – pohodlné sedenie a jedálenský stôl veľkorysých rozmerov, pri ktorom sa každý môže dobre cítiť a chutne najesť.